• Dato: 26.11.2021 – 28.11.2021
  • Sted: København, Danmark
  • Formål: Luftetur med Gry “mor” Sikveland
  • Reisende: Toril, Trygve, Elin, Herman og Gry
  • Flyselskap: SAS
  • Opphold: Hotel Skt Petri – Krystalgade 22, 1172, 1172 København, Denmark

Forord: Turen til København skulle være den første til søsknene Toril, Trygve, Elin og Herman, da de bestemte seg for å ta med deres gamle mor på tur til 60-årsdagen – i en alder av nesten 62.

Siden Røysland-søsknene ikke hadde vært på tur alene siden forrige årtusen tilsa statistikken at dette antageligvis kom til å gå bra – selv om turen gikk til København, i november.


Turen: Elin var pådriver, reiseleder, slavedriver, budsjettansvarlig og selverklært turleder, mens de andre bare «ble med». Turen var tenkt som en 60-årsgave til deres aldrende mor, men siden hele verden lå hjemme med forkjølelse ble den utsatt – i nesten to år!

Men etter mye om og men, med reiserestriksjoner, koronpass, vaksinesertifikat og det som verre var, ankom de omsider den danske kapital med godt humør og store forhåpninger til en heidundrende tur! De trasket blide inn på Skt Petri, ett stort og flott hotell med fantastik dekor, flotte rom og elendig service.



Skrekkeksempelet var da det tok 45 minutt å få servert én kopp kaffe og én øl – og selv da var de borte i baren og klagde to ganger. Men de skulle bare sette deg å vente – ikke noe problem, kaffen kom straks. (Om det er noe som skiller de skandinaviske språkene mer enn noe annet så må det være definisjonen av straks. Hadde det gått noe saktere å få servering i Danmark hadde de antageligvis sultet i hjel på turen).

Men selv med elendige servitører var både maten og drikken god. De nøt godt av en voldsom hotellfrokost og når de inntok Tivoli så gikk det i Churros med karamellsaus og Irish coffee.



Highlights: Høydepunkter som er verdt å nevne var når Gry plutselig ble 85 år og falt gatelangs midt på lyse dagen; når Trygve introduserte Herman for det deprimerende konseptet “kæ æ vitsen?” (som resulterte i at Herman reflekterte såpass mye over hvor lite poeng det er med alt man gjør her i livet at han ikke engang ville bestille mer øl), og når Herman ikke våget gå inn på strippeklubb.

Toril og Trygve stod klar til å være med, men den 60 år gamle, 160 cm høye dørvakten skremte Herman litt for mye. De endte derimot på en veldig koselig homsebar, til Hermans eventuelle forskrekkelse.

Og etter mye klanging og frysing fikk Herman til slutt til å kjøpe seg jakke, ikke minst!

Alt i alt en kjekk tur og ikke minst en flott start på søskenreiselivet.